Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Wycieczka do Zamościa

Utworzono dnia 16.06.2023

W dniu 14 czerwca 2023 r. odbyła się szkolna wycieczka do Zamościa , w której wzięli  udział wszyscy chętni uczniowie. Już o 7 rano wyruszyliśmy ze szkolnego parkingu. Klasy młodsze jednym autokarem a klasy starsze drugim. Oczywiście razem ze swoimi wychowawcami. Zamość nazywany miastem idealnym, został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Zaprojektowane przez wybitnego włoskiego architekta Bernardo Morando miasto-twierdza, jako zespół architektoniczno-urbanistyczny w 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

„ Starszaki” zwiedzanie rozpoczęły odRynku Wielkiego, podziwiając po drodze inne zabytki udały się do Katedry Zamojskiej pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła.Pani przewodnik przekazała najciekawsze informacje dotyczące tej renesansowej budowli. Odwiedziliśmy też niedawno odrestaurowany Kościół Franciszkanów. Później poszliśmy pod wieżę ratuszową gdzie wysłuchaliśmy hejnału granego na trzy strony świata. Następnie udaliśmydo Podziemnej Trasy Turystycznej, która prowadzi galeriami strzeleckimi i kazamatami kurtyny nadszańca i bastionu VII, broniących dostępu do zamojskiej twierdzy. To był liczący około pół kilometra spacer, podczas którego można zapoznać się ze zmianami, jakie na przestrzeni 250 lat przeszły jego fortyfikacje, i poczuć się jednym z obrońców Zamościa.

Młodsze dzieci zwiedzanie rozpoczęły od uczestniczenia w zajęciach w Zamojskiej Manufakturze Słodyczy „Tęcza”. Panie na oczach uczestników przygotowały karmel i wyrobiły go w taki sposób by uczniowie mogli go skręcić  i samodzielnie uformować lizaki. Dzieci zafascynowane kolorami i samym procesem wytwarzania słodyczy bardzo aktywnie odpowiadały na pytania zadawane przez Panią Kasię. W trakcie zajęć dowiedziały się w jaki sposób słodycze uzyskują bajeczne kolory, z czego Panie pozyskują barwniki (z buraka czy marchwi), jak połączyć dwa i więcej kawałków karmelu w jedną całość. Panie nadają łakociom smaki przy użyciu aromatów spożywczych i tak np. powstają karmelki o smaku miętowym, poziomkowym, truskawkowym, bananowym, gruszki, jabłka itd. Pierwszy etap szkoły podstawowej to przede wszystkim czas kiedy dziecko wchodzi w coraz szersze kręgi społeczne, zaczyna rozumieć jak działa społeczeństwo, czyli między innymi uczy się ról społecznych, poznaje zawody. Wizyta w tak atrakcyjnym miejscu, jakim jest Manufaktura Słodyczy bez wątpienia może okazać się niezapomnianym wydarzeniem w życiu dzieci. Natomiast fakt, iż każde z dzieci miało możliwość wytworzenia własnych słodyczy po wcześniejszym aktywnym udziale w warsztatach sprawił, że dzieci nabrały wiary we własne siły i umiejętności.

Następnym punktem wycieczki dla obydwu grup było ZOO. Widzieliśmy tam wspaniałe okazy niespotykanych w Polsce zwierząt. O niektórych usłyszeliśmy pierwszy raz! Podziwialiśmy różne gatunki małp, puchaczy i mniejsze oraz większe ,,koty“. Byliśmy w motylarni, gdzie widzieliśmy  kolorowe, ogromne motyle. W dobrych nastrojach i ze śpiewem wróciliśmy do domów. Jesteśmy przekonani, że wiadomości, które zdobyliśmy na trwale zapiszą się w naszej pamięci. Polecamy wszystkim Zamość! Warto tam pojechać. Cały dzień byliśmy wspólnie z naszymi koleżankami, kolegami i wychowawcami. Była okazja do integracji uczniów, był też czas na zwiedzanie i uzupełnienia wiedzy z różnych dziedzin.

Wycieczka do Zamościa

Utworzono dnia 16.06.2023, 12:06

Godło Polski

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Librus

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 157

W poprzednim tygodniu: 177

W tym miesiącu: 528

W poprzednim miesiącu: 742

Wszystkich: 24200