Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – to święto obchodzone 21 lutego i ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Związane jest z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta upamiętnia przywołane wydarzenia, ale także przypomina o różnorodności językowej świata oraz zwraca uwagę na języki zagrożone i powoli ginące.
9 marca w naszej szkole obchodzony był Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu odbyła się akademia zorganizowana przez klasę VI. Poświęcona była historii powstania tego dnia oraz różnorodnym ćwiczeniom i zabawom słownym, z którymi mierzyli się uczniowie.
Prof. Jan Miodek, powszechnie znany z telewizyjnych programów „Ojczyzna polszczyzna”, powiedział:
„Im sprawniejszy język, tym nasz kontakt z innymi ludźmi będzie skuteczniejszy i łatwiejszy. Język jest podstawowym narzędziem naszego funkcjonowania w społeczeństwie, a granice naszego języka są granicami naszego świata. Przecież myślimy właśnie w języku. Praca nad językiem jest zatem najefektywniejszą pracą nad myślą, nad naszym intelektem! O tym nie można zapominać!”