Ogólnopolska Sieć Edukacyjna zwraca uwagę, na zagrożenia związane z fałszywymi informacjami w sieci.
Internet to jedno z głównych źródeł informacji o wydarzeniach w Ukrainie, w której stronę zwrócone są dziś oczy całego świata. Równolegle do działań militarnych ma miejsce również atak w ogólnoświatowej cyberprzestrzeni. Wśród wielu napływających do nas wiadomości są także te niebezpieczne i szkodliwe. Ich autorzy mają jasny cel – wprowadzić nas w błąd i wywołać panikę.
Problem dezinformacji nie dotyczy tylko dorosłych. Młodzi ludzie biegle poruszający się w cyfrowym świecie nie zawsze potrafią rozróżniać wiarygodne informacje od tych szkodliwych.
Świadczą o tym choćby następujące dane (raport „Problem fake news w Polsce”):
• Ponad 20% uczniów nie zwraca uwagi na źródło, z którego czerpie informacje, i nie weryfikuje jego rzetelności.
• Co piąty nastolatek nigdy nie sprawdza wiarygodności informacji, które znajduje w internecie i udostępnia innym.
Jak się odnaleźć w sytuacji, w której mamy do czynienia z zalewem nieprawdziwych informacji ?
Zachęcamy do skorzystania z materiałów udostępnionych na stronie szkoły oraz w dzienniku elektronicznym. Będziemy mówić o tym na lekcjach informatyki.
Niezbędne informacje na temat fałszywych wiadomości oraz rozpoznawania dezinformacji można też znaleźć w aktualnościach „Jak nie wpaść w pułapkę fake newsów” opublikowanych na stronie ose.gov.pl.
Co najważniejsze, należy zwracać uwagę na potrzebę weryfikowania treści, z którymi spotykamy się w internecie – zwłaszcza w mediach społecznościowych. Właśnie w tym celu powstała akcja NASK #WłączWeryfikację #STOPdezinformacji i dedykowane jej profile na Twitterzeoraz Facebooku. Zachęcamy do przesyłania przykładów fałszywych lub zmanipulowanych wiadomości na adres: informacje@nask.pl – razem jesteśmy w stanie skuteczniej przeciwdziałać dezinformacji!